car documents

ତୁମ ଗାଡିରେ ସବୁବେଳେ ରଖିବାକୁ ଥିବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକର ଏକ ତାଲିକା |

ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଏକ ଦାୟିତ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ | ଆମ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଚରଣ ବିଧି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂଗାଡି ଚଲାଇବା ସମୟରେ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍, ଯାହା ଆମକୁ ବିଭିନ୍ନ ଆଇନଗତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ | ତଥାପି, ଏକ ଗାଡି ମାଲିକ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ   ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ  ଆଇନଗତ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ | ଦୁର୍ଘଟଣା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ରାସ୍ତାରେ ଆଇନଗତ ଏବଂ ନିରାପଦରେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ପାଇଁ କିଛି ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଅଛି |


ଏହିପରି ତୁମ ସହିତ ଏହି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଆସନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଆଲୋଚନା କରିବା | ଯାନ ବୀମା ପଲିସି- ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, 1988 ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯାନ ମାଲିକଙ୍କ ପାଇଁ ଯାନ ବୀମା ପାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛି, ଯାହା ଆଇନଗତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ବୀମା ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବ ଯେପରିକି ଚୋରି ବୀମା, ଦୁର୍ଘଟଣା କଭରେଜ୍ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ସୁବିଧା |


ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ-  ମୋଟର ଯାନ ଅଧିନିୟମ 1988 ଭାରତରେ ଗାଡି ମାଲିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଏକ ବ valid ଧ ଅଦ୍ୟତନ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବହନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଥାଏ | ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ଏକ ବଡ ଅପରାଧ କିମ୍ବା ଏହି ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ଆପଣ କିଛି ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଗତି କରିବେ | 

ଏହି ଆଇନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ଏବଂ ଲମ୍ବା ଅଟେ | ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ବହନ କରିବା ଭଲ ଯାହା ଏକ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଡିଜିଟାଲ୍ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବୟସ ସୀମା “18” ଅତିକ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତୀୟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ପ୍ରାଧିକରଣ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡି ଚଲାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ | ପ୍ରଥମେ, ଆପଣ ଏକ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | କିଛି ଦିନ ପରେ ଆପଣ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ | ସେହି ପରୀକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ସଠିକ୍ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଦକ୍ଷତାକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ଆପଣ ଚ r ିବା ସମୟରେ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |


କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ PUC ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ / ପ୍ରଦୂଷଣ- ଏହା ଏକ ଆରୋହୀଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର | ଆମେ ଏକ ସମାଜରେ ବାସ କରୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଆଖପାଖକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣମୁକ୍ତ କରିଥାଏ | ଆମର ପୁରୁଣା କିମ୍ବା ଅନାବଶ୍ୟକ ଯାନ କିଛି ରାସାୟନିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରେ ଯାହା ଆମ ପରିବେଶ ଉପରେ କଠିନ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଆମେ ଏହାକୁ ମାନିବା ଜରୁରୀ | ପ୍ରଦୂଷଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଆମର ଯାନ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଗମନ ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଛି ଏବଂ ଏହା ନିରାପଦ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଅପଡେଟ୍ PSU ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇନ ଦ୍ୱାରା ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇପାରିବ |

ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ରମାଣପତ୍ର- ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ହେଉଛି ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାହା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିର ପଞ୍ଜୀକରଣ | ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଅଛି ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ କରିପାରିବେ |

ଏଠାରେ ଆପଣ ଏକ ବ୍ୟବସାୟିକ ଯାନ ଚଳାଉଛନ୍ତି ତେବେ ସରକାରୀ ଅନୁମତି ସହିତ ଏକ ଫିଟନେସ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ନେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ |

ସର୍ବଦା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଆପଣ ଉପରୋକ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଯିବେ | ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଭାରତୀୟଙ୍କର ଜଣେ ଦାୟିତ୍ବାନ ନାଗରିକ ଭାବରେ ଆମକୁ ଏହି ନିୟମ, ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମ ମାନିବା ଏବଂ ଗାଡି ଚଲାଇବା ସମୟରେ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବହନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ସମସ୍ତ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ତୁମେ ଜଣେ ଆରୋହୀ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ, ଏବଂ ପ୍ରବୃତ୍ତ ଭାବରେ ଏକ ଗାଡି ଚଲାଇବା ପାଇଁ ଲାଇସେନ୍ସ ଅଛି | ତେଣୁ, ତୁମର ଦାୟିତ୍ ହେଉଛି ଏହିପରି ନିୟମ ମାନିବା |ଆଶାକରେ ଆପଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପାଇବେ |

Leave a Reply

Open chat